Około 50 harcerek i harcerzy z różnych hufców Chorągwi Podkarpackiej ZHP pełniło służbę podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016r. Patrole harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów były w gronie ponad 800 harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego, którzy swoją pracą włączyli się w przygotowanie tego niesamowitego przedsięwzięcia.

Reprezentacje hufców Dębica, Jarosław, Jasło, Krosno, Leżajsk, Rzeszów, Stalowa Wola, Tarnobrzeg i Ziemi Sanockiej podzielone na kilkuosobowe patrole udały się do Krakowa, gdzie wraz z setkami innych osób były wolontariuszami Światowych Dni Młodzieży. Każdy patrol miał wyznaczone inne zadania. Podkarpackich harcerzy można było znaleźć w służbach aprowizacyjnych, informacyjnych, medycznych, kwatermistrzowskich i innych.