Uroczystym apelem z udziałem komendanta Chorągwi Podkarpackiej ZHP, wręczeniem nagród, dyplomów, podziękowań i odznak zakończył się XIX Zlot Harcerzy Ekologów podsumowujący XXVII edycję Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”. Zlot (27-29 maja 2016) zgromadził rekordową liczbę uczestników (na apelu było 170 osób) głównie z Podkarpacia, ale przyjechali także harcerze i zuchy aż Wałcza.

Podczas pobytu na bazie sanockiego hufca „Berdo” w Myczkowcach „florkowcy” poznali okoliczne rezerwaty przyrody, obserwowali gwiezdne bieszczadzkie niebo, pływali rowerkami po jeziorze, ale przede wszystkim wymieniali się doświadczeniami i wykonali fantastyczną wystawę swoich prac i meldunków. W sobotę wieczorem wspólnie modlili się podczas polowej Mszy Św. Całoroczną akcją „Florek” oraz przygotowaniem zlotu kierował sztab z hm. Magdaleną Zgódko na czele. W akcji „Florek” uczestniczyło 27 zespołów.

 

Finaliści XXVII edycji Harcerskiej Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”

Kategoria zuchy
I miejsce – klasa II A „Ekoludki” z Dębicy
II miejsce – 11 GZ „Laskowe Orzeszki” z Jedlicza
III miejsce – 18 GZ „Smerfowa Gromada ze Smerfowego Lasu” z Jaszczwi
III miejsce – 42 GZ „Stokrotki” z Prusieka
IV miejsce – 15 GZ” Płonące Iskierki” z Krowicy Samej
IV miejsce – 1 WGZ „Bursztynki” z Wałcza
V miejsce – 54 GZ „Wilczki z Zielonej Doliny” z Sanoka

Kategoria harcerze
I miejsce – 77 DH „Czarne Orły” z Parkosza
II miejsce – 5 DH z Lipin
III miejsce – 2 HDW „Złota Szekla” z Wałcza
IV miejsce – 9 DH z Krowicy Samej
V miejsce – 42 DH z Prusieka
VI miejsce – Szkolne Koło LOP z Mielca
VII miejsce – 6 DH NS „Słoneczniki” z Rzeszowa
VIII miejsce – 15 DH z Jaćmierza

Kategoria harcerze starsi/gimnazjaliści/ekolodzy
I miejsce – Młodzi Zagórscy Ekolodzy z Zagórza
II miejsce – Koło Ekologiczne z Chorzelowa
III miejsce – „Grupa” ZS nr3 z Sanoka

Sponsorzy akcji: WFOŚiGW w Rzeszowie, Burmistrz Sanoka, Nadleśnictwo Lesko, Elżbieta Łukacijewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Stowarzyszenie Wychowawców „Eleusis” w Sanoku.