W ostatnim czasie odbyły się kursy zorganizowane przez Zespół Kadry Kształcącej Chorągwi Podkarpackiej ZHP – kurs podharcmistrzowski oraz kurs członków Komisji Stopni Instruktorskich. Dwie grupy instruktorów przygotowywały się do zdobycia stopnia podharcmistrza lub pracy w zespole dbającym o rozwój kadry ZHP.
Kurs Podharcmistrzowski „Biesy i Czady” rozpoczął się w październiku i w ramach trzech biwaków (7-9.10 w Brzeźnicy, 21-23.10 w Kielanówce i 4-6.11 w Kielnarowej) uczestnicy systematyzowali swoją wiedzę, rozwijali umiejętności oraz kształtowali postawy niezbędne w służbie instruktorskiej z zieloną podkładką pod Krzyżem Harcerskim. Kursanci dotykali różnych aspektów takiej pracy – podharcmistrza jako wychowawcy, lidera, menadżera i mentora. Każdy zmierzył się z zadaniem przygotowania wystąpienia publicznego oraz opracowania dokumentacji projektu, a podczas zajęć uczestnicy szukali pól współpracy między zespołami hufca/chorągwi, podejmowali refleksję nad harcerskim przywództwem, doskonalili umiejętności pracy z grupą, prowadzili dyskusje na bieżące i uniwersalne tematy i dylematy instruktorskie.
Kurs członków KSI odbył się w dn. 4-5 listopada w Kielnarowej. Instruktorzy podczas kursu zapoznali się ze znowelizowanym Systemem Stopni Instruktorskich, zasadami pracy KSI, zgłębiali rolę opiekuna próby i próbowali konstruować próby instruktorskie. Zajęcia prowadzili członkowie chorągwianej jak i hufcowych KSI. Kurs był polem do wymiany doświadczeń między uczestnikami przygotowującymi się do pracy w KSI oraz tymi, którzy przybyli na kurs aby odświeżyć swoją wiedzę.







