Z życia hufców

Wielkie święto łańcuckiego harcerstwa - nowy sztandar i imię

W dniach 8-10 czerwca 2018 r. łańcuckie harcerstwo przeżywało swoje wielkie święto. Odbył się zlot całego hufca w Kosinie, który towarzyszył głównej uroczystości - nadaniu imienia pułkownika Leopolda Lisa-Kuli oraz nowego sztandaru Hufcowi ZHP w Łańcucie. Uroczystości połączone były z Dniem Patrona szkoły podstawowej w rodzinnej miejscowości pułkownika – Kosinie. Sobotnie uroczystości były podsumowaniem kilkumiesięcznych przygotowań programowych realizowanych w ramach Kampanii Bohater.

 

Uroczyste nadanie sztandaru i imienia pułkownika Leopolda Lisa-Kuli Hufcowi ZHP w Łańcucie odbyło się w Kosinie w dniu 9 czerwca 2018 r. Postać Leopolda Lisa-Kuli była tematem przewodnim harcerskich obóz, biwaków i zbiórek. W ich trakcie harcerze i zuchy hufca Łańcut poznawali postać nowego bohatera – jego historię i życiorys. Przyjęte przez instruktorów kryterium wyboru opierało się na trzech przesłankach: harcerski rodowód przyszłego patrona, jego związek z Ziemią Łańcucką oraz cechy jego charakteru, które bliskie byłyby współczesnej młodzieży. „To nie przypadek, że wspólnie wybraliśmy imię płk. Leopolda Lisa-Kuli, syna Ziemi Łańcuckiej. To bliski młodzieży bohater, nie tylko znakomity żołnierz, ale dobry syn, uczeń i przyjaciel. Taki patron to dla nas harcerzy wielkie zobowiązanie, mamy nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu.” – mówi harcmistrz Adam Hadław, przewodniczący Komisji Historycznej Hufca Łańcut. Do sztandaru ufundowanego przez Honorowy Komitet Nadania Nowego Sztandaru dla Hufca ZHP w Łańcucie przyczynili się instruktorzy, harcerze, zuchy, rodzice oraz przyjaciele harcerstwa na ziemi łańcuckiej. Przewodniczącym komitetu był Kazimierz Gołojuch, Poseł na Sejm RP, a zaproszenie do Komitetu przyjęli przedstawiciele lokalnych samorządów.

Poświęcenie sztandaru nastąpiło podczas Mszy Świętej w kościele parafialnym. Dokonał tego ks. Prałat Waldemar Janiga, który przewodniczył Eucharystii oraz wygłosił homilię. Aktywny udział we mszy podkreślony został przez czytania, służbę liturgiczną oraz dary ofiarne realizowane przez umundurowanych harcerzy. Jeszcze przed mszą delegacja szkoły, hufca, samorządu oraz poseł Kazimierz Gołojuch złożyli kwiaty pod obeliskiem płk. Leopolda Lisa-Kuli, który znajduje się w Kosinie, w miejscu gdzie stał jego dom rodzinny.

Główne uroczystości odbyły się na dziedzińcu szkolnym. W obecności zacnych gości, z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP w Husowie i zgodnie z ceremoniałem, spotkanie rozpoczęło się od meldunku, jaki dowódca uroczystości złożył Komendantowi Chorągwi Podkarpackiej ZHP harcmistrzowi Mariuszowi Bezdzietnemu. Po odczytaniu aktu fundacji sztandaru odbyło się wbijanie symbolicznych gwoździ w drzewce. Następnie w imieniu fundatorów poseł Gołojuch przekazał sztandar komendantowi Bezdzietnemu, ten natomiast wręczył go komendantowi hufca ZHP w Łańcucie podharcmistrzowi Mirosławowi Macowi. Po okazaniu druh przekazał sztandar pocztowi i nastąpiła uroczysta defilada. „Cieszę się, że społeczność łańcuckich harcerzy wybrała na swojego bohatera pułkownika Leopolda Lisa-Kulę. To dokonała postać, zwłaszcza dla młodego pokolenia, które może czerpać z jego postawy szlachetne wzorce. Tego Wam życzę, druhny i druhowie, aby wzorem Waszego bohatera nigdy nie brakowało Wam odwagi w czynieniu dobra i w obronie szlachetnych wartości” – mówił poseł Kazimierz Gołojuch podczas wręczania.

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zarówno dla instruktorów jak i przyjaciół harcerstwa. Wyróżnienie „Niezawodnemu Przyjacielowi” przyznawane przez NaczelnikaZHP jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przyjaciołom harcerstwa. Otrzymali je Franciszek Masłoń Wójt Gminy Białobrzegi oraz Robert Szura Dyrektor I LO im. Sienkiewicza w Łańcucie. Symbolem tego wyróżnienia jest laska skautowa, a wręczyła je harcmistrzyni Aleksandra Klimczak, członkini Kwatery Głównej ZHP. W uznaniu zasług we wspieraniu harcerstwa na ziemi łańcuckiej Komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP przyznał panu Posłowi Kazimierzowi Gołojuchowi Honorową Odznakę Przyjaciół Harcerstwa. Wiceprzewodniczący ZHP harcmistrz Jacek Kaflowski wręczył Krzyże „Za Zasługi dla ZHP”. To najwyższe honorowe wyróżnienie organizacyjne ZHP przyznawane jest instruktorom za szczególne osiągnięcia w pracy wychowawczej i działalności na rzecz organizacji. Brązowy Krzyż otrzymali: phm. Anna Musiał, hm. Grażyna Bytnar, hm. Marta Domka. Srebrnym Krzyżem uhonorowany został harcmistrz Marek Ożóg. Złote krzyże otrzymali harcmistrzowie Stanisław Bajda oraz Adam Hadław.

Nie wszyscy mieli okazję wbić swój gwóźdź i wpisać się do księgi podczas głównych uroczystości. Specjalne spotkanie hufcowej społeczności odbyło się w szkolnym ogrodzie. W jego trakcie gwoździe wbili wszyscy instruktorzy oraz każda z gromad i drużyn. Dodatkowo pierwszy raz w historii wręczona została odznaka „Zasłużony dla Hufca ZHP w Łańcucie” za szczególne zasługi dla łańcuckiego harcerstwa. Odznaczeni zostali: phm. Antoni Kluz, hm. Irena Sroczyk, hm. Maria Preis, phm. Katarzyna Babiarz, hm. Monika Barycka, hm. Stanisław Musz, hm. Sabina Krupińska-Toporek, phm. Jadwiga Matuszek, phm. Agnieszka Gurak, phm. Małgorzata Smorul, hm. Alicja Pelc, hm. Halina Szymańska, hm. Zofia Cebulak, phm. Renata Salach, phm. Iwona Nosek, hm. Barbara Cieślachowska, hm. Anna Baran, hm. Elżbieta Liga, phm. Jadwiga Lis, Adam Krzysztoń, Elżbieta Ożóg, Barbara Hadław, Maria Mac, Katarzyna Peszko, Jan Kilian, Orkiestra Dęta OSP Husów – odznaka grupowa. Orkiestra, która nie mogła odebrać nagrody w sobotę, dokonała tego podczas apelu z opuszczeniem flagi państwowej w niedzielę, na zakończenie biwaku.

Głównym uroczystościom towarzyszył trzydniowy biwak łańcuckich harcerzy, w trakcie którego odbywały się wydarzenia towarzyszące, otwarte dla wszystkich zainteresowanych – byłych instruktorów, harcerzy, rodziców i mieszkańców. W piątek odbyło się uroczyste ognisko, w trakcie którego gawędę o pułkowniku Lisie-Kuli powiedział pan Janusz Kluz z Kosiny, autor książki o bohaterze. W sobotnie popołudnie natomiast odbył się Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, a wieczorem koncert harcerskiego zespołu Podkarpatki.

Jesteśmy członkiem

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki Cookie

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany
unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
 
Polityka plików Cookie

1. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych
lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

- dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, w szczególności pliki
  te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
- tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
- utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
- dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

- "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług
  wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
- "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka
  lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
- "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies
w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione
w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu
w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym www.podkarpacka.zhp.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl, a następnie wykorzystywane przez współpracujących
z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.
 
Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

     » Przeglądarka Opera
     » Przeglądarka Firefox
     » Przeglądarka Chrome
     » Przeglądarka Internet Explorer
     » Przeglądarka Safari

Z życia chorągwi

Search