Z życia hufców

II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy” w Kolbuszowej

W dniach 19-21 maja 2017 r. w Kolbuszowej odbył się II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy”, zorganizowany przez Hufiec ZHP Kolbuszowa im. Janka Bytnara „Rudego”. To już druga edycja zlotu, którego celem jest utrwalanie wiedzy i pamięci o bohaterze Hufca ZHP Kolbuszowa  - Janie Bytnarze „Rudym”, harcerzu i żołnierzu odbitym przez przyjaciół z rąk hitlerowców podczas Akcji pod Arsenałem.

Na zlocie stawiło się 150 harcerzy z większości drużyn kolbuszowskiego hufca a także drużyny z innych hufców: 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska z Hufca Lasowiackiego w Staowej Woli oraz Patrol „Kalina” z Tarnobrzegu i harcerze z 1 Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Jedynka” z Nowej Dęby - Hufiec ZHP Tarnobrzeg. Nie zabrakło także najmłodszych – zuchów z 3 GZ „Młode Wilczki” z Kolbuszowej oraz Stalowej Woli. W piątek (19.05) harcerze uczestniczyli w wieczornej grze miejskiej pt. „Nieodkryta Kolbuszowa” a później w ognisku obrzędowym, które odbyło się na terenie kolbuszowskiego LO.

Przed poważnym wyzwaniem stanęli harcerze w sobotę, 20.05, kiedy wyruszyli na grę terenową z Kolbuszowej do pomnika partyzantów w Porębach Kupieńskich, podczas której, na 8 punktach kontrolnych mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą Janka Bytnara „Rudego” oraz Akcji „Burza” na terenie kolbuszowszczyzny (w Porębach Kupieńskich znajdowało się najsilniejsze zgrupowanie AK i BCh na terenie powiatu). Trasa marszu to 12 km przez lasy i łąki, w upale i trudzie. Wszyscy jednak dotarli do celu, gdzie uczestniczyli w pokazach Grupy Rekonstrukcyjnej im. Wojciecha Lisa z Mielca. Mogli ćwiczyć strzelanie z różnych rodzajów broni oraz z łuku oraz poznawać umundurowanie Wojska Polskiego z II Wojny Światowej.
Po powrocie do Kolbuszowej odbył się wieczór tematyczny pt. „Jeno wyjmij mi z tych oczu szkło bolesne – obraz dni…” –, podczas którego prezentowali piosenki, wiersze, muzykę i stroje z lat okupacji. Pani Karolina Majdan – specjalistka od choreografii - uczyła ich również tańców, które były popularne w tamtych czasach. Celem tego wieczoru było uświadomienie harcerzom, że w okrutnych czasach okupacji ludzie także próbowali żyć normalnie – spotykali się, słuchali muzyki, czytali książki i pisali wiersze.

W niedzielę harcerze uczestniczyli we Mszy Świętej, po której, podczas apelu nastąpiło podsumowanie wszystkich konkurencji oraz wręczenie nagród.

I miejsce w kategorii drużyn harcerskich zajęła 15 Drużyna Harcerska im. Stasia Ozimka z Siedlanki – Hufiec Kolbuszowa.
I miejsce w kategorii drużyn starszoharcerskich zajęli harcerze z 1 Środowiskowego Szczepu Drużyn Harcerskich „Jedynka” z Nowej Dęby.

II Zlot Bytnarowski „Łowcy Burzy” przeszedł do historii, lecz instruktorzy z Kolbuszowej już myślą o kolejnym – III Zlocie za rok.

Jako Komendant II Zlotu Bytnarowskiego dziękuję przede wszystkim instruktorom – drużynowym naszego Hufca, których ogromna praca spowodowała, że zlot przebiegł wzorowo: phm. Julicie Stępień – Komendantce Hufca ZHP Kolbuszowa, phm. Małgorzacie Miąso, pwd. Brygidzie Chodorowskiej, pwd. Mateuszowi Drausowi, pwd. Annie Kmieć, dh. Dagmarze Niedziółce, dh. Agnieszce Dragan, dh. Annie Płodzień – Ząbik, dh. Elżbiecie Wilk, dh. Agnieszce Jemioło, dh. Barbarze Górka – Starzec.

Dziękujemy osobom, które pomogły w organizacji zlotu: Burzmistrzowi Kolbuszowej – Panu Janowi Zubie, Staroście kolbuszowskiemu - Panu Józefowi Kardysiowi i Pani Wójt Gminy Niwiska Elżbiecie Wróbel za pomoc w sfinansowaniu atrakcyjnych nagród rzeczowych dla zwycięzców. Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2 – Panu Mirosławowi Kaczmarczykowi za udostępnienie budynku szkolnego, Pani Dyrektor Elżbiecie Chmielowiec za udostępnienie kuchni w Zespole Szkół w Kupnie oraz Paniom: Ewie Czachor i Danucie Ząbczyk, które w tejże kuchni w sobotę, nieodpłatnie, ugotowały pyszny obiad dla harcerzy. Przychylnością i pomocą służył nam także pan Stanisław Miazga – sołtys Porąb Kupieńskich – zawsze pozytywnie nastawiony do harcerzy – bardzo dziękujemy! Za pomoc dziękujemy również Gospodarstwu Rybackiemu „Karp” w Kolbuszowej.

hm. Mariusz Szamraj
Komendant II Zlotu Bytnarowskiego „Łowcy Burzy”

Jesteśmy członkiem

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Czym są pliki Cookie

Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany
unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
 
Polityka plików Cookie

1. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych
lub tożsamych z cookies. W niniejszym dokumencie, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

2. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:

- dostosowania zawartości stron serwisu internetowego do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych, w szczególności pliki
  te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu internetowego i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb,
- tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
- utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła,
- dostarczania użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

3. W ramach serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:

- "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług
  wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
- pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu,
- "funkcjonalne" pliki cookies, umożliwiające "zapamiętanie" wybranych przez użytkownika ustawień i personalizację interfejsu użytkownika, np. w zakresie wybranego języka
  lub regionu, z którego pochodzi użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.,
- "reklamowe" pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

4. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies
w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione
w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu
w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.

5. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym www.podkarpacka.zhp.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania.

6. Pliki cookies mogą być zamieszczane w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego www.podkarpacka.zhp.pl, a następnie wykorzystywane przez współpracujących
z serwisem reklamodawców, firmy badawcze oraz dostawców aplikacji multimedialnych.
 
Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?

     » Przeglądarka Opera
     » Przeglądarka Firefox
     » Przeglądarka Chrome
     » Przeglądarka Internet Explorer
     » Przeglądarka Safari

Search